Ogrzewanie wody
 
baseny Baseny skimmerowe
baseny Baseny z rynną
baseny Uzdatnianie wody
baseny Ogrzewanie wody
baseny Klimat hali basenowej
baseny Odkurzacze basenowe
baseny Przykrycia basenowe

Wszystkie baseny wewnętrzne muszą być wyposażone w system ogrzewania wody. Do ogrzewania wody basenowej wykorzystujemy z reguły to samo źródło energii co do ogrzewania budynku. Musimy tylko wykonać dodatkowy obieg grzewczy z basenowym wymiennikiem  ciepła. W mniejszych basenach i wannach SPA wodę możemy ogrzewać za pomocą elektrycznego podgrzewacza przepływowego.

 

Wymienniki ciepła i podgrzewacze elektryczne
 Do ogrzewania wody w basenie stosuje się rurowe lub płytowe wymienniki ciepła montowane w obieg wody basenowej. Wykonane są one ze stali nierdzewnej odpornej na działanie chloru oraz innych środków stosowanych do uzdatniania wody w basenie co gwarantuje ich długą żywotność. 
    Przepływowe podgrzewacze elektryczne podobnie jak wymienniki wykonane są z odpowiednich gatunków stali nierdzewnej i posiadają wbudowany termostat oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem w wyniku braku przypływu wody. Moc tych podgrzewaczy wynosi od 6 do 18 kW. Z uwagi na to, że prąd elektryczny jest najdroższym źródłem energii, podgrzewacze elektryczne powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach.

 


W naszym klimacie kąpiel w basenie zewnętrznym bez przykrycia i ogrzewania wody jest tak naprawdę przyjemna tylko przez kilka tygodni w sezonie. Zwłaszcza wiosną gdy chcemy zażyć kąpieli w ciepłe słoneczne dni okazuje się, że woda w basenie jest jeszcze zdecydowanie za zimna. Ogrzewanie energią konwencjonalną jest bardzo kosztowne, dlaczego więc nie skorzystać z darmowych źródeł energii?

 

 

Kolektory słoneczne

Z uwagi na to, że do ogrzewania wody w basenie nie potrzebujemy wysokiej temperatury (wystarczy aby temp. wody na kolektorze była o 3°C wyższa od temp. wody w basenie ), do ogrzewania basenów zewnętrznych można stosować kolektory z odkrytymi absorberami przez które przepływa woda basenowa. Są to kolektory sezonowe, których instalacje trzeba opróżniać na okres zimowy. Absorbery tych kolektorów  wykonane są z polipropylenu lub gumy EPDM odpornych na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV. W naszej strefie klimatycznej powierzchnia kolektora powinna być w przybliżeniu równa powierzchni wody w basenie w przypadku basenu bez przykrycia i ok. 60% powierzchni wody gdy basen jest przykrywany.


 

 

 

 


Pompy ciepła

Powietrze zewnętrzne jest darmowym źródłem energii, którą możemy wykorzystać do ogrzewania wody w naszym basenie. Specjalne basenowe pompy ciepła powietrze-woda zachowują wysoką sprawność nawet przy temperaturze powietrza 10°C i zapewnią nam odpowiednią temperaturę wody w basenie również w pochmurne chłodne dni. Dostarczając do pompy 1kWh energii elektrycznej otrzymujemy w zamian ok. 4kWh energii cieplnej, która ogrzewa nam wodę w basenie.


 Strona główna  |  O firmie  |  Baseny  |  Fontanny  |  Wanny  |  Kontakt